    UKT26BY200 BLACK & YELLOW 200mm x 10M
    Don't take chances with safety. UK Tapes Ltd - tape specialists since 1996
    Black & Yellow Reflective Self-adhesive Tape (200mm wide)
    Demand unmissable visibility with our widest format 200mm wide Black & Yellow Reflective Tape. This high-performance, retro-reflective marking tape is specifically designed for the largest physical obstacles and areas requiring the most urgent warning. Our top-selling Utility/Engineering Grade: Class RA1 (old BS 873 Class 2), this tape provides a high-level of reflectivity to improve safety and hazard awareness.
    This industry-grade tape features a highly durable, waterproof, self-adhesive backing, ensuring a permanent and secure fix on major industrial structures, loading docks, and heavy vehicle rears. The extremely broad black and yellow stripes deliver an immediate, high-impact hazard warning. UKT26BY200 is supplied in our widest 200mm format and handy 10-metre lengths, guaranteeing unparalleled safety presence.
    The self-adhesive 200mm tape makes it the definitive choice for applications where safety compliance demands maximum visibility. As a product of UK Tapes Ltd, this tape is designed for longevity in tough environments. Order this BRITE™ retro-reflective marking tape is ideal for marking vehicles, signs, bollards, gates, posts to create the highest standard of physical hazard marking available.
    Product flyer: BRITE™ Reflective Tape
    Technical Data Sheet: BRITE™ Reflective Tape
    Product Reviews
    In Stock 0
    Black & yellow reflective tape (50mm x 45M)
    BRITE™ Reflective tape: black & yellow (150mm x 10M)
    DIAMOND Grade reflective tape: fluoro yellow (50mm x 5M)