    UKT01ELE244 CAUTION ELECTRIC CABLE BELOW 244mm x 1M (12mm)
    Don't take chances with safety. UK Tapes Ltd - tape specialists since 1996
    CABLETYLE™ Heavy-Duty 12mm Cable Protection Covers (UKT01ELE244)
    The CABLETYLE™ Cable Protection Covers (Ref: UKT01ELE244, 244mm x 1M) are the robust choice for providing the ultimate level of defence for buried electricity cables. These high-impact resistant tile slabs offer significantly greater mechanical protection than traditional warning tapes. Each slab is clearly marked with the 'CAUTION ELECTRIC CABLE BELOW' warning to ensure maximum visibility and safety during excavation work.
    Each unit is a heavy-duty, 12mm thick section, manufactured from high-quality recycled plastic. The individual one-metre long slabs are interlocking, creating a seamless, continuous, and highly durable protective barrier over the cable route. Despite their superior strength, these covers are engineered to be lightweight, making them extremely easy to transport and quick to install, which boosts efficiency on-site.
    Product flyer: TRENCHTAPE™ underground warning tape
    Product flyer: WAVEYWIRE™ detection tape
    Product flyer: TILETAPE™ cable protection tape
    Product flyer: CABLETYLE™ cable protection covers
    Technical Data Sheet
    1 Product Reviews - Average rating 5 / 5 (Show All)
    Hardwearing
    Jones Groundworks - 22/12/2021
    Tough well made
    Quantity Pricing
    Quantity
    Price
    400+
    In Stock 365
    .TILETAPE™ Electric Cable (200mm)
    .TILETAPE™: UKPN-branded Electric Cable
    CABLETYLE™: ELECTRIC cable covers (150mm)
    CABLETYLE™: HIGH VOLTAGE cable covers (150mm)
    Double-thickness ELECTRIC CABLE warning tape  (0.1mm)